Ryanair - odbavení k letu

Rady pro cestující

Ryanair - Online Check-in

Cestující mohou provést Online Check-in 15 dní před odletem až do 4 hodin před odletem na stránkách Ryanairu.

Potřebujete k tomu osobní údaje cestujících a rezervační kód, který obdržíte při rezervaci (placení) letenky.

Povolenými dokumenty jsou cestovní pas nebo občanský průkaz. Děti pod 16 let nemohou letět bez doprovodu starší osoby.

Po Online Check-inu si vytisknete Palubní lístek - Boarding pass - na celou stranu A4. Pokud tento lístek ztratíte nebo zapomenete, vystaví vám ho znovu na letištní přepážce, ovšem za 40 €.

Po provedení Online Check-inu už nemůžete změnit datum a místo letu ani jméno cestujícího.

Ryanair - odbavení na letišti

Na letiště se doporučuje dostavit min. 2 hodiny před odletem. Pokud máte pouze palubní zavazadlo, provedli jste Online Check-in a máte Boarding pass, můžete jít přímo k bezpečností kontrole. Na letiště se tak můžete dostavit cca 1,5 hod před odletem.

Pokud si chcete odbavit zavazadlo nebo vystavit Boarding pass, půjdete na přepážku označenou jako Ryanair Check-in. Najdete ji snadno v odletového hale, popřípadě na všudypřítomných obrazovkách najdete svůj let, u kterého bude číslo přepážky. U přepážky předložíte pas nebo občanku a necháte si odbavit zavazadlo, na které dostanete zavazadlový lístek pro případ ztráty. Zavírá se 40 min. před odletem.

Poté přejdete k bezpečnostní kontrole (Security control), kterou najdete snadno (obvykle se označuje "To all gates" "Ke všem branám"). Osobní věci (peněženka, mobil), zavazadlo, kovové předměty, elektroniku a tekutiny do 150 ml uložené v průhledném sáčku  vložíte do připravený boxů na pás rentgenu a projdete detekčním rámem. Po projítí kontrolou jste v bezcelní zóně, kde si můžete v bezcelních obchodech zakoupit kosmetiku, tabák, alkohol ( obvykle do 1 litru tvrdého alkoholu), potraviny nebo tekutiny.

Na monitorech najdete svůj let, kde bude napsáno ze které brány (gate) odlétá vaše letadlo. Bránu najdete podle ukazatelů, dostavte se k ní nejpozději do 30 min. před odletem. Obvykle asi 20 min. před odletem se brána zavírá.

Na monitorech to vypadá pro příklad asi takto:

FR2307 LONDON-LUTON 17:15 G7 OPEN

FR2307 - číslo letu (máte na Boarding passu) - důležité!

G7 - číslo brány (GATE)

OPEN - brána otevřena

CLOSE - brána zavřena

BOARDING - nastupuje se do letadla

DELAY - zpoždění

Ryanair - let a přílet

Během letu si na palubě můžete zakoupit jídlo a alkoholické i nealkoholické nápoje. Ceny jsou podobné jako na všude na letištích. Můžete si také přinést a konzumovat vlastní jídlo a nealkoholické nápoje.

Po příletu snadno najdete výdej zavazadel, stačí sledovat ukazatele Baggage Claim s ikonou kufru nebo sledovat spolucestující.